Groups

The 16 teams are divided into two groups for the Preliminary Round.
More information about the format.

Helsinki:

Stockholm:

Finland

Russia

Canada

Sweden

USA

Czech Republic

Switzerland

Germany

Slovakia

Norway

Belarus

Latvia

France

Denmark

Kazakhstan

Italy



Game Schedule

Note: First time CET (Stockholm time), second EET (Helsinki time)

 

Preliminary Round

Fri, May 4

1

11:15/12:15

Helsinki

USA

vs.

France

Fri, May 4

2

12:15/13:15

Stockholm

Germany

vs.

Italy

Fri, May 4

3

15:15/16:15

Helsinki

Canada

vs.

Slovakia

Fri, May 4

4

16:15/17:15

Stockholm

Czech Rep.

vs.

Denmark

Fri, May 4

5

19:15/20:15

Helsinki

Belarus

vs.

Finland

Fri, May 4

6

20:15/21:15

Stockholm

Sweden

vs.

Norway

Sat, May 5

7

14:00/15:00

Helsinki

Switzerland

vs.

Kazakhstan

Sat, May 5

8

16:15/17:15

Stockholm

Latvia

vs.

Russia

Sat, May 5

9

18:00/19:00

Helsinki

Canada

vs.

USA

Sat, May 5

10

20:15/21:15

Stockholm

Sweden

vs.

Czech Rep.

Sun, May 6

11

11:15/12:15

Helsinki

France

vs.

Kazakhstan

Sun, May 6

12

12:15/13:15

Stockholm

Denmark

vs.

Italy

Sun, May 6

13

15:15/16:15

Helsinki

Finland

vs.

Slovakia

Sun, May 6

14

16:15/17:15

Stockholm

Russia

vs.

Norway

Sun, May 6

15

19:15/20:15

Helsinki

Switzerland

vs.

Belarus

Sun, May 6

16

20:15/21:15

Stockholm

Germany

vs.

Latvia

Mon, May 7

17

15:15/16:15

Helsinki

France

vs.

Canada

Mon, May 7

18

16:15/17:15

Stockholm

Czech Rep.

vs.

Norway

Mon, May 7

19

19:15/20:15

Helsinki

USA

vs.

Slovakia

Mon, May 7

20

20:15/21:15

Stockholm

Denmark

vs.

Sweden

Tue, May 8

21

15:15/16:15

Helsinki

Belarus

vs.

Kazakhstan

Tue, May 8

22

16:15/17:15

Stockholm

Latvia

vs.

Italy

Tue, May 8

23

19:15/20:15

Helsinki

Finland

vs.

Switzerland

Tue, May 8

24

20:15/21:15

Stockholm

Russia

vs.

Germany

Wed, May 9

25

15:15/16:15

Helsinki

Slovakia

vs.

Kazakhstan

Wed, May 9

26

16:15/17:15

Stockholm

Norway

vs.

Italy

Wed, May 9

27

19:15/20:15

Helsinki

Canada

vs.

Switzerland

Wed, May 9

28

20:15/21:15

Stockholm

Sweden

vs.

Germany

Thu, May 10

29

15:15/16:15

Helsinki

USA

vs.

Belarus

Thu, May 10

30

16:15/17:15

Stockholm

Denmark

vs.

Russia

Thu, May 10

31

19:15/20:15

Helsinki

France

vs.

Finland

Thu, May 10

32

20:15/21:15

Stockholm

Czech Rep.

vs.

Latvia

Fri, May 11

33

15:15/16:15

Helsinki

Kazakhstan

vs.

USA

Fri, May 11

34

16:15/17:15

Stockholm

Italy

vs.

Czech Rep.

Fri, May 11

35

19:15/20:15

Helsinki

Finland

vs.

Canada

Fri, May 11

36

20:15/21:15

Stockholm

Russia

vs.

Sweden

Sat, May 12

37

11:15/12:15

Helsinki

Slovakia

vs.

Belarus

Sat, May 12

38

12:15/13:15

Stockholm

Norway

vs.

Latvia

Sat, May 12

39

15:15/16:15

Helsinki

Switzerland

vs.

France

Sat, May 12

40

16:15/17:15

Stockholm

Germany

vs.

Denmark

Sat, May 12

41

19:15/20:15

Helsinki

Kazakhstan

vs.

Canada

Sat, May 12

42

20:15/21:15

Stockholm

Italy

vs.

Sweden

Sun, May 13

43

15:15/16:15

Helsinki

Finland

vs.

USA

Sun, May 13

44

16:15/17:15

Stockholm

Russia

vs.

Czech Rep.

Sun, May 13

45

19:15/20:15

Helsinki

Switzerland

vs.

Slovakia

Sun, May 13

46

20:15/21:15

Stockholm

Germany

vs.

Norway

Mon, May 14

47

15:15/16:15

Helsinki

Belarus

vs.

France

Mon, May 14

48

16:15/17:15

Stockholm

Latvia

vs.

Denmark

Mon, May 14

49

19:15/20:15

Helsinki

Kazakhstan

vs.

Finland

Mon, May 14

50

20:15/21:15

Stockholm

Italy

vs.

Russia

Tue, May 15

51

11:15/12:15

Helsinki

Canada

vs.

Belarus

Tue, May 15

52

12:15/13:15

Stockholm

Norway

vs.

Denmark

Tue, May 15

53

15:15/16:15

Helsinki

Slovakia

vs.

France

Tue, May 15

54

16:15/17:15

Stockholm

Czech Rep.

vs.

Germany

Tue, May 15

55

19:15/20:15

Helsinki

USA

vs.

Switzerland

Tue, May 15

56

20:15/21:15

Stockholm

Sweden

vs.

Latvia

 

Quarter-finals

Thu, May 17

57

12:00/13:00

Helsinki

Thu, May 17

58

14:45/15:45

Stockholm

Thu, May 17

59

17:30/18:30

Helsinki

Thu, May 17

60

20:15/21:15

Stockholm

 

Quarter-finals: Helsinki: (1H-4H) & (2H-3H);  Stockholm: (1S-4S) & (2S-3S).
If qualified for the quarter-finals, Finland will play the evening game (59) in Helsinki.
If qualified for the quarter-finals, Sweden will play the evening game (60) in Stockholm.

 

Semi-finals

Sat, May 19

61

13:30/14:30

Helsinki

Sat, May 19

62

17:30/18:30

Helsinki

 

Semi-Finals: Helsinki: W(1H-4H) - W(2S-3S) & W(1S-4S) - W(2H-3H).
If qualified for the semi-finals, Finland will play the early game.
If Finland is not qualified for the semi-finals but Sweden is, then Sweden will play the early game.
Should Finland and Sweden play each other in the semi-finals, then the teams would play the early game.

 

Bronze medal game

Sun, May 20

63

15:00/16:00

Helsinki

 

Final

Sun, May 20

64

19:30/20:30

Helsinki

 

Game schedule subject to change.

Official Main Sponsor
Skoda

Official Sponsors AJ

Bauhaus

Finalgon

Henkel

Kyocera

Megafon

Nike

Nivea for Men

Okhota

Raiffeisen

Tissot

Zepter

Partners
Logo 2 Logo 3 Logo 1
Logo 1 Logo 1 Logo 1 Logo 2 Logo 4
Logo 10 Logo 4 Logo 9 Logo 4 Logo 8 Logo 8 Logo 2 Logo 5 Logo 3 Logo 2 Logo 2 Logo 5 Logo 3 Logo 1 Logo 2 Logo 8 Logo 4 Logo 3 Logo 1
Logo Logo Logo Logo Logo Logo
Logo Logo Logo Logo Logo
Copyright IIHF. All rights reserved. Terms and Conditions