Groups

The 16 teams are divided into four groups in the Preliminary Round.
More information about the format.

 

Group A:
(Bratislava
)

 

Group B:
(Košice
)

 

Group C:
(Košice)

 

Group D:
(
Bratislava)

Russia

Canada

Sweden

Finland

Slovakia

Switzerland

USA

Czech Rep.

Germany

Belarus

Norway

Latvia

Slovenia

France

Austria

Denmark



Game Schedule

Click here to download a PDF version of the schedule.
Klikni a stiahni si PDF verziu rozpisu stretnutí.

 

Preliminary Round

Fri, April 29

1

16:15 A

Bratislava

Germany

vs.

Russia

Fri, April 29

2

16:15 B

Košice

Switzerland

vs.

France

Fri, April 29

3

20:15 A

Bratislava

Slovakia

vs.

Slovenia

Fri, April 29

4

20:15 B

Košice

Belarus

vs.

Canada

Sat, April 30

5

16:15 D

Bratislava

Finland

vs.

Denmark

Sat, April 30

6

16:15 C

Košice

USA

vs.

Austria

Sat, April 30

7

20:15 D

Bratislava

Czech Rep.

vs.

Latvia

Sat, April 30

8

20:15 C

Košice

Norway

vs.

Sweden

Sun, May 1

9

16:15 A

Bratislava

Russia

vs.

Slovenia

Sun, May 1

10

16:15 B

Košice

Canada

vs.

France

Sun, May 1

11

20:15 A

Bratislava

Slovakia

vs.

Germany

Sun, May 1

12

20:15 B

Košice

Switzerland

vs.

Belarus

Mon, May 2

13

16:15 D

Bratislava

Czech Rep.

vs.

Denmark

Mon, May 2

14

16:15 C

Košice

USA

vs.

Norway

Mon, May 2

15

20:15 D

Bratislava

Latvia

vs.

Finland

Mon, May 2

16

20:15 C

Košice

Sweden

vs.

Austria

Tue, May  3

17

16:15 A

Bratislava

Slovenia

vs.

Germany

Tue, May  3

18

16:15 B

Košice

Canada

vs.

Switzerland

Tue, May  3

19

20:15 A

Bratislava

Russia

vs.

Slovakia

Tue, May  3

20

20:15 B

Košice

France

vs.

Belarus

Wed, May 4

21

16:15 D

Bratislava

Denmark

vs.

Latvia

Wed, May 4

22

16:15 C

Košice

Austria

vs.

Norway

Wed, May 4

23

20:15 D

Bratislava

Finland

vs.

Czech Rep.

Wed, May 4

24

20:15 C

Košice

Sweden

vs.

USA

 

Qualification Round

Thu, May  5

27

20:15 E

Bratislava

Russia

vs.

Denmark

Thu, May  5

28

20:15 F

Košice

Switzerland

vs.

Norway

Fri, May    6

29

16:15 E

Bratislava

Germany

vs.

Finland

Fri, May    6

30

16:15 F

Košice

Canada

vs.

USA

Fri, May    6

31

20:15 E

Bratislava

Czech Rep.

vs.

Slovakia

Fri, May    6

32

20:15 F

Košice

Sweden

vs.

France

Sat, May  7

35

16:15 E

Bratislava

Denmark

vs.

Germany

Sat, May  7

36

16:15 F

Košice

Norway

vs.

Canada

Sat, May  7

37

20:15 E

Bratislava

Finland

vs.

Slovakia

Sat, May  7

38

20:15 F

Košice

USA

vs.

France

Sun, May 8

39

16:15 E

Bratislava

Czech Rep.

vs.

Russia

Sun, May 8

40

16:15 F

Košice

Sweden

vs.

Switzerland

Mon, May 9

43

12:15 E

Bratislava

Slovakia

vs.

Denmark

Mon, May 9

44

12:15 F

Košice

France

vs.

Norway

Mon, May 9

45

16:15 E

Bratislava

Russia

vs.

Finland

Mon, May 9

46

16:15 F

Košice

Switzerland

vs.

USA

Mon, May 9

47

20:15 E

Bratislava

Germany

vs.

Czech Rep.

Mon, May 9

48

20:15 F

Košice

Canada

vs.

Sweden

 

Relegation Round

Thu, May  5

25

16:15

Bratislava

Slovenia

vs.

Latvia

Thu, May  5

26

16:15

Košice

Belarus

vs.

Austria

Sat, May  7

33

12:15

Bratislava

Austria

vs.

Slovenia

Sat, May  7

34

12:15

Košice

Belarus

vs.

Latvia

Sun, May 8

41

20:15

Bratislava

Slovenia

vs.

Belarus

Sun, May 8

42

20:15

Košice

Latvia

vs.

Austria

 

Quarterfinals

Wed, May 11

49

16:15

Bratislava

Czech Rep.

vs.

USA

Wed, May 11

50

20:15

Bratislava

Sweden

vs.

Germany

Thu, May 12

51

16:15

Bratislava

Finland

vs.

Norway

Thu, May 12

52

20:15

Bratislava

Canada

vs.

Russia

 

Semi-finals

Fri, May 13

53

16:15

Bratislava

Czech Rep.

vs.

Sweden

Fri, May 13

54

20:15

Bratislava

Finland

vs.

Russia

 

Bronze-medal game

Sun, May 15

55

16:00

Bratislava

Czech Rep.

vs.

Russia

 

Final

Sun, May 15

56

20:30

Bratislava

Sweden

vs.

Finland

 

Game schedule subject to change.

Official Main Sponsor
Skoda

Official Sponsors AI

Bauhaus

bet-at-home.com

Finalgon

Henkel

Intersport

Kyocera

Nike

Okhota

Raiffeisen

Tissot

Yat

Zepter

Official Partners Billa

Carrot Euro

Coca Cola

Corgon

EuroChem

Funradio

Figaro

isostar

MATTONI

Nay Elektrodom

Nivea for Men

Orange

ORTEMA

Pravda

Tipos Loto

U.S. Steel

Copyright IIHF. All rights reserved. Terms and Conditions