Groups

The 16 teams are divided into four groups in the Preliminary Round.
More information about the format.

 

Group A:
(Cologne)

 

Group B:
(Mannheim)

 

Group C:
(
Mannheim)

 

Group D:
(
Cologne*)

Russia

Canada

Sweden

Finland

Belarus

Switzerland

Czech Rep.

USA

Slovakia

Latvia

Norway

Germany

Kazakhstan

Italy

France

Denmark

* Opening game USA-Germany in Gelsenkirchen


Game Schedule

Click here to download a PDF version of the schedule.

 

Preliminary Round

Fri, May 7

1

20:15 D

Gelsenkirchen

USA

vs.

Germany

 

Sat, May 8

2

16:15 B

Mannheim

Canada

vs.

Italy

 

Sat, May 8

3

20:15 D

Cologne

Finland

vs.

Denmark

 

Sat, May 8

4

20:15 B

Mannheim

Switzerland

vs.

Latvia

 

Sun, May 9

5

16:15 A

Cologne

Belarus

vs.

Kazakhstan

 

Sun, May 9

6

16:15 C

Mannheim

Czech Rep.

vs.

France

 

Sun, May 9

7

20:15 A

Cologne

Slovakia

vs.

Russia

 

Sun, May 9

8

20:15 C

Mannheim

Norway

vs.

Sweden

 

Mon, May 10

9

16:15 D

Cologne

USA

vs.

Denmark

 

Mon, May 10

10

16:15 B

Mannheim

Switzerland

vs.

Italy

 

Mon, May 10

11

20:15 D

Cologne

Germany

vs.

Finland

 

Mon, May 10

12

20:15 B

Mannheim

Latvia

vs.

Canada

 

Tue, May 11

13

16:15 A

Cologne

Russia

vs.

Kazakhstan

 

Tue, May 11

14

16:15 C

Mannheim

Czech Rep.

vs.

Norway

 

Tue, May 11

15

20:15 A

Cologne

Belarus

vs.

Slovakia

 

Tue, May 11

16

20:15 C

Mannheim

Sweden

vs.

France

 

Wed, May 12

17

16:15 D

Cologne

Denmark

vs.

Germany

 

Wed, May 12

18

16:15 B

Mannheim

Italy

vs.

Latvia

 

Wed, May 12

19

20:15 D

Cologne

Finland

vs.

USA

 

Wed, May 12

20

20:15 B

Mannheim

Canada

vs.

Switzerland

 

Thu, May 13

21

16:15 A

Cologne

Russia

vs.

Belarus

 

Thu, May 13

22

16:15 C

Mannheim

France

vs.

Norway

 

Thu, May 13

23

20:15 A

Cologne

Kazakhstan

vs.

Slovakia

 

Thu, May 13

24

20:15 C

Mannheim

Sweden

vs.

Czech Rep.

 

 

Qualification Round

Fri, May 14

25

16:15 E

Cologne

2A

vs.

3D

 

Fri, May 14

26

16:15 F

Mannheim

2B

vs.

3C

 

Fri, May 14

27

20:15 E

Cologne

1D

vs.

3A

 

Fri, May 14

28

20:15 F

Mannheim

1C

vs.

3B

 

Sat, May 15

31

20:15 E

Cologne

1A

vs.

2D

 

Sat, May 15

32

20:15 F

Mannheim

1B

vs.

2C

 

Sun, May 16

35

16:15 E

Cologne

3D

vs.

1A

 

Sun, May 16

36

16:15 F

Mannheim

3B

vs.

3C

 

Sun, May 16

37

20:15 E

Cologne

2D

vs.

3A

 

Sun, May 16

38

20:15 F

Mannheim

1C

vs.

2B

 

Mon, May 17

39

16:15 E

Cologne

1D

vs.

2A

 

Mon, May 17

40

16:15 F

Mannheim

3C

vs.

1B

 

Mon, May 17

41

20:15 E

Cologne

3A

vs.

3D

 

Mon, May 17

42

20:15 F

Mannheim

2C

vs.

3B

 

Tue, May 18

45

16:15 E

Cologne

2A

vs.

2D

 

Tue, May 18

46

16:15 F

Mannheim

2B

vs.

2C

 

Tue, May 18

47

20:15 E

Cologne

1A

vs.

1D

 

Tue, May 18

48

20:15 F

Mannheim

1B

vs.

1C

 

 

Relegation Round

Sat, May 15

29

16:15

Cologne

4D

vs.

4A

 

Sat, May 15

30

16:15

Mannheim

4B

vs.

4C

 

Sun, May 16

33

12:15

Cologne

4C

vs.

4D

 

Sun, May 16

34

12:15

Mannheim

4B

vs.

4A

 

Tue, May 18

43

12:15

Cologne

4D

vs.

4B

 

Tue, May 18

44

12:15

Mannheim

4A

vs.

4C

 

 

Quarterfinals

Thu, May 20

49

16:15

Cologne

1E-4F or 2E-3F

 

Thu, May 20

50

16:15

Mannheim

1F-4E or 2F-3E

 

Thu, May 20

51

20:15

Cologne

1E-4F or 2E-3F

 

Thu, May 20

52

20:15

Mannheim

1F-4E or 2F-3E

 

Allocation of the pairings to the afternoon or evening slot to be determined by the directorate.
If Germany qualifies, they will play the respective evening game.

 

Semi-finals

Sat, May 22

53

14:00

Cologne

W(1E-4F) vs. W(2F-3E) or W(1F-4E) vs. W(2E-3F)

 

Sat, May 22

54

18:00

Cologne

W(1E-4F) vs. W(2F-3E) or W(1F-4E) vs. W(2E-3F)

 

Allocation of the pairings to the afternoon or evening slot to be determined by the directorate.

 

Bronze-medal game

Sun, May 23

55

16:15

Cologne

 

 

Final

Sun, May 23

56

20:30

Cologne

 

 

Game schedule subject to change.

Official Main Sponsor
Skoda

Official Sponsors AI

Bauhaus

Finalgon

Gazprom

Henkel

Intersport

Kyocera

Nike

Pyat Ozer

Raiffeisen

Tissot

Zepter

Official Partners Coca Cola

Concorde

Einkaufaktuell

EuroChem

HRS

isostar

MATTONI

Nivea for Men

ORTEMA

Prisma

Puschkin

Rapalino

Until now 444.073 spectators at the 2010 IIHF WM
more...

2010 IIHF World Championship: “Super-Tuesday” at LANXESS arena
more...

Restkarten für deutsche Zwischenrunden-Partien erhältlich(German only)
more...

2010 IIHF World Championship: Preliminary Round Summary
more...

2010 IIHF Weltmeisterschaft: Zwischenrundenpartien stehen fest (German only)
more...

Copyright IIHF. All rights reserved. Terms and Conditions