{{spectators === '' ? '-' : spectators}}
Souhrn 3. dne: Rusko zničilo Kanadu!
By organizační výbor | 28 PRO 2019
Alexander Khovanov

share
Třetí hrací den světového šampionátu juniorů přinesl zajímavé výsledky. Domácí Češi odpoledne nestačili na Němce a výrazně si zkomplikovali cestu do čtvrtfinále, Finové v Třinci nadělili Slovákům osm gólů. Reprezentace Ruska večer překvapivě rozdrtila Kanadu 6:0 a Švédsko si dle očekávání poradilo se Švýcarskem.

Skupina B:

Česko - Německo 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 17. Haš (Pekař, Pytlík), 50. Jeník (Haš), 53. Zábranský (Haš) – 2. Reichel (Stützle), 8. Peterka (Stützle, Seider), 34. Bokk (Seider), 48. Bokk (Jentzsch, Seider).

Stejně jako v prvním utkání s Ruskem padla první branka hned v úvodu, naneštěstí pro český tým se radovali Němci. Dvouminutový trest Pekaře potrestal v přesilové hře šťastným gólem Lukas Reichel. V sedmé minutě Raška z pravého kruhu trefil horní tyčku a hosté českou neefektivitu potrestali. V rychlém protiútoku se trefil nikým nehlídaný John Peterka, pro kterého to byla už třetí branka na turnaji.

Němci byli nadále nebezpeční a brankář Dostál se musel činit. O trochu veseleji bylo domácím fanouškům v sedmnácté minutě, když se povedlo snížit Martinu Hašovi. Domácí hokejisté měli na startu druhé periody řadu šancí v přesilových hrách, na skvěle chytajícího brankáře Haneho ale recept nenašli. Tři minuty po polovině utkání tak v početní výhodě udeřil Dominik Bokk a Češi ztráceli už dvě branky.

Na konci prostřední dvacetiminutovky podruhé v zápase orazítkoval břevno Raška. Rozdílovým aspektem byly stále přesilové hry. Zatímco Česko další dvě nevyužilo, Němci se dvanáct a půl minuty před koncem dostali zásluhou Dominika Bokka do tříbrankového vedení. Domácím hráčům se sice podařilo snížit díky zásahům Jana Jeníka a Libora Zábranského, na kýžené vyrovnání už to ale nestačilo. Česko tak podlehlo Německu v Ostravě těsně 3:4.

Rusko - Kanada 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Chovanov, 11. Dorofejev (Alexandrov, Žuravljov), 14. Rtiščev (Pylenkov, Kruglov), 23. Alexandrov (Voronkov), 34. Sokolov (Zamula, Denisenko), 37. Denisenko (Chovanov).

Obrovské překvapení se zrodilo ve večerním utkání v Ostravě. Šlágr mezi Ruskem a Kanadou odstartovali lépe Evropané, kteří ve druhé minutě otevřeli skóre zásluhou Alexandera Chovanova. Osm minut na to mířil v přečíslení přesně Pavel Dorofejev a nepovedenou první třetinu v podání javorových listů uzavřela branka Nikity Rtiščeva. Ruská dominance pokračovala i v prostředním dějství, kdy se prosadili další tři střelci sborné. Skóre 6:0 vydrželo až do konce, Rusko tak porazilo Kanadu nejvyšším rozdílem v historii a připsalo si první body.

Skupina A:

Finsko - Slovenko 8:1 (2:0, 5:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Puistola (Oden, Tanus), 14. Aku Räty (Ranta, Aatu Räty), 28. Oden (Tanus, Heinola), 29. Aatu Räty (Killinen, Maccelli), 34. Kokkonen, 35. Erholtz, 40. Aku Räty (Maccelli, Heinola), 53. Petman (Hatakka) – 37. Džugan (Tkáč, Mudrák)

Souboj Finska se Slovenskem měl jasného favorita a předzápasové prognózy se skutečně potvrdily. Skandinávci na svého soupeře nastoupili velmi aktivně a od páté minuty vedli po brance Patrika Puistoly. Ještě před první sirénou jejich vedení navýšil Aku Raty, klíčová pro vývoj zápasu ale byla druhá třetina. V té Finové pětkrát udeřili a vybudovali si velmi komfortní náskok. O jediný zásah Slováků se postaral Róbert Džugan. Finsko nakonec porazilo Slovensko vysoko 8:1.

Švýcarsko - Švédsko 2:5 (0:2, 1:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 40. Kohler (Nussbaumer, Moser), 55. Gross (Kohler, Verboon) – 4. Fagemo (Söderström), 10. Fagemo (Höglander), 22. Höglander (Lundkvist, Sandin), 30. Henriksson (Raymond, Ginning), 35. Raymond (Berggren, Holtz)

Těžký úkol před sebou měli reprezentanti helvétského kříže, kteří se v Třinci postavili hokejistům Švédska. Hráči ve žlutých dresech od začátku ukazovali obrovskou kvalitu a v desáté minutě vedli po dvou trefách Samuela Fagema. Tre Kronor měli navrch i ve druhé části hry, kdy se postupně dostali až na skóre 5:0. Až dvanáct vteřin před druhou sirénou snížil v přesilové hře baseballovou trefou Gilian Kohler. V poslední třetině už se klání víceméně dohrávalo, v útoku hrozili především Švýcaři. Za svoji snahu byli odměněni šest minut před koncem, jejich druhým střelcem se stal Nico Gross. Švédsko přehrálo Švýcarsko 5:2 a na turnaji zapsalo druhou výhru.