{{spectators === '' ? '-' : spectators}}
Souhrn 7. dne: Čtvrtfinálové boje
By organizační výbor | 02 LED 2020
Joonas Oden (#18) & Patrik Puistola (#21).
share

Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2020 má za sebou čtvrtfinálový den, který znamenal konec českých i slovenských nadějí na medailové umístění. Češi před vyprodanou Ostravar Arénou nestačili na Švédy, Slováci pro změnu na Kanadu. V Třinci rozhodl o postupu Finů přes Spojené státy jediný gól, Švýcaři svoji senzaci z loňska proti Rusku nezopakovali. V úvodní bitvě o udržení si mnohem lépe vedlo Německo.

Německo – Kazachstán 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 22. Reichel (Peterka, Wirt), 32. Brune (Valenti, Fleischer), 42. Peterka (Stützle, Reichel), 52. Bokk (Seider, Stützle).

Čtvrteční program juniorského šampionátu začal již dopoledne duelem o udržení mezi Německem a Kazachstánem, kde po bezbrankové první třetině otevřel skóre ve 22. minutě Reichel. Němci Kazachy výrazně přestříleli, po dvou nevyužitých přesilovkách přidali druhou branku, která je uklidnila. Také vstup do třetí periody se Německu povedl, prosadil se Peterka a na konečných 4:0 zvyšoval z přesilové hry Bokk.

Švýcarsko – Rusko 1:3 (0:0, 1:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Jobin – 22. Voronkov (Děnisenko, Alexandrov), 35. Chovanov (Děnisenko), 39. Voronkov (Chovanov, Zamula).

První čtvrtfinálové klání vypuklo v Třinci půl hodiny po poledni, po bezbrankové první dvacetiminutovce využili Rusové v úvodu druhé části početní výhodu. Švýcaři odpověděli o šest minut později trefou Jobina, nerozhodný stav vydržel pouze do 35. minuty, kdy se trefil Chovanov a na konci třetiny posilnil naděje Ruska na postup druhou přesilovkovou trefou Voronkov. Švýcaři měli ve třetí části dvě po sobě jdoucí početní výhody, ty však nevyužili a zároveň si snahu o vyrovnání komplikovali vlastními vyloučeními.

Kanada – Slovensko 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Hayton (Lafreniere, Cozens), 22. McMichael (Veleno), 24. Bernard-Docker (Drysdale, Cozens), 30. Foudy (Dellandrea, Drysdale), 31. Lafreniere (Addison, Hayton), 41. Hayton (Addison) – 47. Okuliar (Kováčik).

Kanada nezačala proti Slovensku ideálně, hned po třiapadesáti vteřinách inkasoval trest na pět minut plus do konce utkání Foote. To zabrzdilo kanadskou snahu o rychlý nástup, skóre otevřel minutu po konci dlouhého oslabení Heaton. Slováci až do konce první třetiny drželi nejtěsnější možnou ztrátu, ve druhé dvacetiminutovce už se ale favorité v koncovce zlepšili. V úvodu třetiny se po sobě prosadili McMichael a Bernard-Docker, následovala trefa Foudyho a využitá přesilovka v podání navrátilce do sestavy Lafreniera. Po další využité početní výhodě z kraje třetí části Slováci vyměnili gólmana, do brankoviště se postavil Vyletelka, jenž udržel čisté konto.

USA – Finsko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 45. Oden (Tanus, Heinola).

Repríza loňského finále z Vancouveru nepřinesla divákům příliš gólové radosti. Finové měli v první části k dispozici šest minut početní výhody, to jim však ke vstřelení branky nepomohlo. Naopak ve druhé dvacetiminutovce měly přesilovku Spojené státy, ale ani ty neuspěly. Jediná branka zápasu přišla ve 45. minutě, postaral se o ni při čtvrté početní výhodě Finska Oden. Spojené státy poté zvyšovaly svou útočnou snahu, v samotném závěru si vybojovaly přesilovku, ale ani ta jim k vyrovnání nepomohla.

Švédsko – Česko 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. Höglander (Fagemo), 16. H. Gustafsson, 21. Höglander (Sandin, Fagemo), 45. Söderström, 51. D. Gustafsson (Höglander, Lundkvist).

Čeští hokejisté měli po celý turnaj problémy s fauly, to se jim vymstilo také ve čtvrtfinále, kde ve 14. minutě inkasovali při svém třetím oslabení. Domácí výběr měl šanci na vyrovnání, jenže místo toho ve vlastní přesilovce inkasoval. Švédům vyšel vstup do druhé části, podruhé v zápase se prosadil Höglander. Také dvě švédské branky ve třetí třetině padly po faulech českých hráčů, Söderström skóroval z trestného střílení a na konečných 5:0 stanovil David Gustafsson. Česká snaha o vstřelení alespoň čestné branky přišla bohužel vniveč.