Češi brali z klání s USA bod
Autor: organizační výbor|30 PRO 2019
Trevor Zegras, Lukáš Pařík.

share
Předposlední hrací den základních skupin přinesl množství gólů, radosti, smutku i emocí. Český tým ve strhujícím souboji podlehl Spojeným státům v prodloužení, Kanada po debaklu s Ruskem zabrala a ovládla duel s Němci. A v třinecké skupině se zrodily dvě vysoké výhry – Švédové nastříleli Kazachstánu šest branek, Švýcaři zase přehráli Slováky poměrem 7:2.

Skupina A:

Kazachstán - Švédsko 2:6 (0:1, 1:4, 1:1)

Branky a nahrávky: 32. Bojko, 54. Musorov (Gajtamirov) – 16. Fagemo (Höglander, Sandin), 23. Fagemo (Sandin, Lundkvist), 25. Öberg (Nässén), 28. Höglander (Pašić), 31. Berggren (Holtz, Pašić), 52. Raymond (Henriksson, Lundkvist).

Poslední zápas skupiny A čekal reprezentaci Kazachstánu. Středoasijský tým se po celý turnaj statečně bil s o mnoho zkušenějšími protivníky a jinak tomu nebylo ani dnes proti výběru Švédska. Po první třetině vedli Tre Kronor pouze o jednu branku, až v průběhu následující dvacetiminutovky dokázali zlomit odpor houževnatých Kazachů. Ti byli za svůj výkon odměněni alespoň dvěma trefami. Švédský útočník Samuel Fageno se dvěma zásahy posunul na pozici průběžně nejlepšího střelce šampionátu.

Slovensko - Švýcarsko 2:7 (0:3, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 39. Faško-Rudáš (Okuliar), 47. Džugan (Čajkovič, Mudrák) – 8. Kohler (Berni, Nussbaumer), 11. Kohler (Nussbaumer, Moser), 15. Nussbaumer (Verboon), 34. Knak (Jobin), 40. Schmid (Aebischer), 51. Henauer (Moser, Nussbaumer), 53. Verboon.

Do třetího turnajového duelu šli oba soupeři s tím, že postup do čtvrtfinále mají jistý, stále však bylo o co hrát – o konečné umístění a lepší pozici pro play off. Slováci do utkání nevstoupili vůbec dobře, po první třetině totiž prohrávali už 0:3 a na kontě měli pouze tři střely na bránu a výměnu gólmana. Švýcaři kralovali také v následujících dvacetiminutovkách a jejich gólový účet se rozrostl o další čtyři trefy. Slováci nakonec Švýcarům vychytanou nulu nepovolili, prohře 2:7 už ale nezabránili. Před posledním hracím dnem základních skupin už je tak jasné, že Slovensko půjde do čtvrtfinále ze čtvrtého místa.

Skupina B:

Německo - Kanada 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 59. Valenti (Stützle, Schütz) – 12. Foote (Bahl), 33. Foudy (Dellandrea, McIsaac), 35. Addison (Foote, Cozens), 60. Dellandrea (Foudy, McIsaac)

Jasným favoritem v souboji Německa s Kanadou byly javorové listy, které chtěly odčinit vysokou porážku 0:6 s Ruskem. Zámořský celek se vedení ujal na konci dvanácté minuty, kdy kotouč dorazil do sítě Nolan Foote. Klid na kanadské hokejky přinesl dvě minuty po polovině zápasu střelou z levého kruhu Liam Foudy a v přesilové hře pěti proti třem zvýšil už na 3:0 obránce Calen Addison. Evropanům se zápas podařilo zdramatizovat až v předposlední minutě zásluhou Yannika Valentiho, definitivní pečeť na vítězství Kanady dal ale devět sekund před koncem Ty Dellandrea.

USA - Česko 4:3p (1:2, 2:0, 0:1 – 1:0)

Branky nahrávky: 4. Pinto (Robertson, Wahlstrom), 22. Kaliyev (Zegras), 27. Drury (Zegras, Kaliyev), 64. Caufield – 10. Zábranský (Klikorka), 19. Zábranský (Plášek, Teplý), 49. Čajka (Kubíček).

Pro třetí zápas na turnaji musel trenérský štáb poslat do boje pozměněnou sestavu, zdravotní problémy vyřadily ze hry Jana Šíra s Lukášem Dostálem, kterého poprvé na mistrovství zastoupil mezi třemi tyčemi Lukáš Pařík. A byl to také on, kdo musel jako první lovit puk ze své brány, už ve čtvrté minutě ho překonal Pinto. Vedení Američanům nevydrželo příliš dlouho, po šesti minutách rozjásal natřískanou arénu kapitán Libor Zábranský. Stejný hráč následně udeřil ještě před první sirénou, v přesilovce pět na tři uklidil z první puk do brány podruhé a poslal Čechy do vedení.

Nepříznivě se vyvíjející skóre Američanům o přestávce příliš nevonělo. Proto hned po 79 vteřinách vzal zodpovědnost na sebe Kaliyev a v ponechané výhodě nedal Paříkovi šanci. Následně čeští mladíci nevyužili několik slibně se rýsujících akcí, čehož využili Američané a přidali třetí trefu. Po nápadité přihrávce skrz brankoviště uklidil puk do české brány Drury. A Češi museli dohánět.

Důležité momenty se udály v polovině třetí třetiny. Nejprve ostravskou arénu rozjásal obránce Kubíček, jeho trefa nakonec po dvojím zkoumání videa nebyla uznána z důvodu nedovoleného bránění brankáře. České mladíky však tahle situace nerozhodila, udrželi nervy na uzdě a vytoužené vyrovnávací branky následně dosáhli i regulérním způsobem. Opět pálil obránce Kubíček, tentokrát vyražený puk do brány uklidil jeho spoluhráč Petr Čajka. A Ostrava opět bouřila.

Radovala se i po třetí siréně, Češi totiž se silným protivníkem uhráli cennou remízu a připsali si důležitý bod. V následném prodloužení se už radoval soupeř, proti Caufieldově střele neměl Pařík šanci. Spojené státy americké porazily Českou republiku 4:3 po prodloužení.