Švýcaři přeskočili Finsko
Autor: organizační výbor|31 PRO 2019
share

Poslední den roku 2019 byl na juniorském světovém šampionátu ve znamení posledních utkání skupinové fáze. Rusové porazili jednoznačně 6:1 Německo, čímž si zajistili postup do čtvrtfinále, ten mohli slavit také Češi. Svěřencům kouče Varadi zápas s Kanadou nevyšel, doplatili na svá vyloučení a po prohře 2:7 postupují ze čtvrté pozice a ve čtvrtfinále se postaví proti Švédsku. Ve skupině B již o postupujících bylo rozhodnuto, Švédové potvrdili první místo výhrou 6:2 nad Slovenskem. Švýcaři v bitvě o druhé místo otočili vývoj utkání a porazili Finsko 5:2.

Skupina A:

Švédsko – Slovensko 6:2 (3:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 9. Holtz (Söderström, Raymond), 10. Eriksson (Henriksson, Bäck), 14. Broberg (Nässén), 26. Bäck (Ginning, Berggren), 37. Holtz (Söderström, Berggren), 60. Fagemo (Höglander, Lundkvist) – 46. Kováčik (Okuliar, Stacha), 59. Džugan (Faško-Rudáš).

Švédsko potvrdilo ve svém posledním zápase skupinové fáze roli favorita proti Slovensku, díky výhře čtyřbrankovým rozdílem si zajistilo nejlepší výchozí pozici pro čtvrtfinále. Těsně po konci přesilovky otevřel skóre v 9. minutě Holtz, o šestnáct vteřin později lovil slovenský gólman puk ze sítě znovu, tentokrát po střele Erikssona. Švédy nezastavilo ani oslabení, ve 14. minutě vedli po trefě Broberga již tříbrankovým rozdílem. Po čtyřiceti minutách už bylo prakticky rozhodnuto, nejprve se trefil Bäck a poté v přesilovce podruhé v utkání Holtz. Slováci využili početní výhodu na začátku závěrečné části ke snížení, necelé dvě minuty před koncem snižoval na rozdíl tří branek Džugan. Poslední slovo měli ale hráči Švédska, na konečných 6:2 upravil skóre těsně před závěrečnou sirénou Fagemo.

Finsko – Švýcarsko 2:5 (1:0, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 13. Honka (Heinola, Tanus), 29. Oden (Thomson, Nousiainen) – 21. Berri (Schmid), 23. Jobin (Aebischer, Patry), 37. Berri (Wetter, Schmid), 51. Knak (Berni), 60. Nussbaumer.

Večerní zápas v Třinci nabídl bitvu o druhé místo mezi Finskem a Švýcarskem. Finové do ní vstoupili lépe, ve 13. minutě využil přesilovku střelou z levého kruhu Honka. Švýcarům ale vyšel na výbornou vstup do druhé části, během tří minut otočili skóre díky trefám Berriho a Jobina. Ve 29. minutě srovnával na 2:2 Oden, ještě před koncem druhé třetiny si ale hráči země helvétského kříže vzali vedení zpět na svou stranu po Berriho druhé trefě v zápase. Přestože byli Finové střelecky aktivnější, nedařilo se jim překonat brankáře Charlina, naopak švýcarské naděje na druhé místo ve skupině navýšil v 51. minutě Knak a zisk tří bodů potvrdil v posledních vteřinách zakončením do prázdné branky Nussbaumer.

Skupina B:

Rusko – Německo 6:1 (2:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Marčenko (Alexandrov, Ivan Morozov), 14. Marčenko, 35. Děnisenko, 35. Dorofejev (Marčenko, A. Romanov), 39. Dorofejev (Marčenko, A. Romanov), 41. Voronkov (Marčenko) – 58. Kinder (Mass).

V souboji o postup do čtvrtfinále ze skupiny B mezi Ruskem a Německem od prvních minut jasně dominovali Rusové. Hned dvěma trefami se v první třetině uvedl Marčenko. Ve druhé dvacetiminutovce srazila Němce vyloučení, ze čtyř dvouminutových trestů potrestalo Rusko hned tři, nejprve navyšoval vedení Děnisenko, poté se dvakrát po sobě prosadil Dorofejev. Před třetí třetinou Němci vystřídali brankáře, Ancicka ale dlouho čisté konto neudržel, po osmatřiceti vteřinách ho překonal Voronkov. Němcům ke snížení nepomohly ani nabídnuté přesilovky, na konečných 6:1 korigoval stav v závěru Kinder.

Kanada – Česko 7:2 (4:0, 2:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Veleno (Hayton, Addison), 10. Foote (Byram, Smith), 14. Hayton, 15. McMichael (Cozens, Hayton), 32. Foudy (Smith, McIsaac), 33. Cozens (Addison, Hayton), 50. McIsaac (Cozens, Veleno) – 32. Střondala (Kubíček, Teplý), 32. Zábranský (Myšák, Klikorka).

Češi už měli po odpolední výhře Ruska nad Německem jistotu postupu do čtvrtfinále, v duelu proti Kanadě ale ještě hráli o třetí místo. Klíčem k úspěchu v posledním utkání skupiny byly přesilové hry, Češi tu svou v úvodu nevyužili, naopak Kanada dala v první dvacetiminutovce čtyři góly z početní výhody. Českou situaci zkomplikovalo vyloučení Otakara Šika na pět minut plus do konce utkání, v 15. minutě navíc musel odstoupit brankář Pařík, toho nahradil Nick Malík.

Domácí hráči se dostali zpět do hry dvěma rychlými góly v rozmezí čtrnácti vteřin, v prvním startu na šampionátu skóroval v přesilovce Střondala, po něm se prosadil kapitán Zábranský. Ve 32. minutě padly celkem tři branky, deset vteřin po Zábranského gólu odpověděl Foudy, poté Kanada využila další přesilovku a po čtyřiceti minutách vedla 6:2. V závěrečné periodě se Češi ještě snažili s nepříznivým vývojem něco udělat, prosadila se už ale pouze Kanada, která mohla slavit vítězství 7:2.