Kanaďani jsou mistry světa, Rusové mají stříbro
Autor: organizační výbor|05 LED 2020
Team Canada celebrates the 2020 IIHF World Junior Championship gold medal win in the dressing room.
share
Úžasnou podívanou přineslo v Ostravě finále juniorského mistrovství světa. Po obratu ve třetí třetině se ze zlata raduje Kanada. Rusové se musí spokojit se stříbrem. V souboji o bronz pak Švédové přetlačili Finsko. Bitvu o záchranu zvládlo v rozhodujícím duelu lépe Německo.

Kanada – Rusko 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 32. Cozens (Veleno, Lafreniere), 50. McMichael (Addison, Byram), 52. Hayton (Addison, Lafreniere), 57. Thomas (McMichael, Addison) – 30. Alexandrov (Zamula), 35. Děnisenko (A. Romanov, Sokolov), 49. Sorkin (Kruglov)

Kanada chtěla v boji o zlato vrátit Rusku potupnou porážku 0:6 ze základní skupiny. Ale ani ve finále javorové listy soupeře nepřehrávaly. První třetina příliš šancí nepřinesla a branka v ní nepadla. Kanada se potýkala se spoustou vyloučení a nemohla se dostat do hry. Nepoučila se ani ve druhé třetině a tentokrát už Rusové trestali. Skóre otevřel perfektní tečí v přesilovce Alexandrov. Hned za minutu ale Rusové faulovali dokonce při signalizované výhodě soupeře, a tak Kanada dostala dvouminutovou přesilovku pěti proti třem. Touto nabídkou nepohrdl Cozens, který z dorážky srovnal na 1:1. Jenže už ve 35. minutě Rusové znovu vedli. Střelu Romanova od modré kanadský brankář jen vyrazil a Děnisenko puk uklidil do sítě.

Kanada tak po druhé třetině prohrávala a do poslední části vletěla po hlavě. Jenže velké šance zůstaly nevyužity, a tak udeřila opět sborná. Ve 49. minutě zakončil rychlou souhru Rusů parádní střelou Sorkin a situace pro Kanadu už byla kritická. Stalo se ale pro Kanadu to nejlepší, co se stát mohlo – hned za 34 sekund bylo sníženo. Kanaďané vystřelili spíš z nouze od modré a McMichael tečoval puk bruslí naprosto dokonale – 2:3. Když pak Kanada získala za dvě minuty další přesilovku, začala soupeře drtit. A jen chvíli po startu početní výhody poslal naprostou nechytatelnou ránu do rohu ruské branky kapitán Hayton. Náhle bylo srovnáno, ale psychicky na výši byli rozhodně Kanaďané. V 57. minutě pak přišla rozhodující chvíle. Ruský bek chyboval na modré, načež do pásma vletěl Thomas, který těsně před brankářem udělal rychlou kličku, zavěsil pod víko a vstřelil zlatý gól letošního mistrovství světa. V závěru měli ještě Rusové přesilovku a odvolali gólmana, ke srovnání už to ale nevedlo. Kanaďané tak před téměř domácím publikem v Ostravě propukli v obrovskou radost a po roční odmlce se vrátili na světový trůn.
Kanada - Rusko
05 LED 2020
Švédsko – Finsko 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Sandin (Lundkvist, Fagemo), 31. Fagemo (Höglander, Ginning), 34. Öberg (Nässén) – 9. Puistola (Nousiainen, Tanus), 20. Maccelli

V severském derby o bronzovou medaili bylo favoritem Švédsko. Úvodní třetina ale byla více než vyrovnaná a Finové se nakonec dostali v deváté minutě do vedení. Po nenápadné akci a nahození před branku tečoval puk mezi betony brankáře Puistola. Ve třinácté minutě bylo srovnáno na 1:1. Přesnou ranou se v přesilovce trefil obránce Sandin, pro kterého to byl už desátý bod na turnaji. Jenže ještě před sirénou Suomi znovu udeřili. Maccelli perfektně ztrestal chybu švédského beka, když ujel sám na branku a vypálil přesně nad vyrážečku. Od začátku druhé třetiny Švédové tlačili. Několik šancí zůstalo nevyužito a nakonec srovnal až v polovině utkání Fagemo, který dorazil střelu do prázdné branky po bleskové akci svých spoluhráčů. Hned ve 34. minutě pak přišel rozhodující moment celého duelu. Oberg nahodil kotouč do brankoviště dokonce ze záporného úhlu, jenže finský gólman Annunen si kotouč nešťastně srazil do sítě a Švédové mohli slavit. Skóre 3:2 vydrželo až do konce utkání, přestože Finové ještě měli řadu šancí, avšak vyrovnat se jim nepodařilo. Hokejisté Tre Kronor tak po semifinálovém zklamání získali bronzové medaile, Finové jsou po loňském titulu letos bez medaile.

Německo – Kazachstán 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Bokk (Jentzsch, Seider), 31. Bokk (Hüttl), 32. Fleischer (Valenti, Schinko), 34. Reichel (Peterka), 35. Heinzinger (Jentzsch), 56. Mik (Mass, Schütz)

Očekávalo se, že Němci se v elitní skupině mistrovství světa zachrání ve dvou zápasech. Jenže překvapivá sobotní porážka určila, že rozhodne až poslední třetí vzájemný duel s Kazachstánem. Favorizovaní Němci se vrchovatě poučili z předešlé porážky a od začátku nastoupili na Kazachy s pracovitým a jednoduchým hokejem. Čekání na branku protrhl ve třinácté minutě Bokk. Ještě do poloviny zápasu Kazaši živili naděje na zvrat, jenže ve 31. minutě znovu udeřil Bokk a pak už to šlo s Kazachy z kopce. V rozmezí dalších čtyř minut se trefili Fleischer, Reichel a Heinzinger. Němci tak po druhé třetině vedli 5:0 a bylo fakticky rozhodnuto o tom, že se na úkor Kazachstánu zachrání. Třetí třetina už se spíše jen dohrávala, konečnou trefu na 6:0 přidal Mik. Němci si tedy zahrají elitní skupinu MS juniorů i příští rok, Kazachy nahradí z nižší skupiny postupující Rakousko.