Latvija uzvar Šveici pagarinājumā un iekļūst ceturtdaļfinālā
by Organizācijas komiteja|23 MAIJS 2023
share
Pasaules Čempionāta Hokejā divpadsmito dienu uz “Arēna Rīga” ledus noslēdza spēle starp Latvijas un Šveices valstvienību, Latvijai svinot uzvaru pagarinājumā 4:3 un iekļūstot ceturtdaļfinālā.

Latvijas izlasei bija jāiztiek bez uzbrucējiem Ronalda Ķēniņa un Andra Džeriņa, kura vietā pieteica Georgu Golovkovu, bet Kristiānu Rubīnu salika pārī ar Jāni Jaku, spēlējot vienādos sastāvos.

Pirmajā trešdaļā pirmo metienu izpildīja Mārtiņš Dzierkals. Pirmās minūtes latvieši spēlēja kā pirmais numurs, bet šveicieši gaidīja mājinieku pretuzbrukumus. Spēles ceturtajā minūtē šveicieši sarīkoja ofensīvu pie Latvijas komandas vārtiem, bet, pateicoties varonīgi bloķētām ripām, vārtus neguva. Septītajā minūtē Renārs Krastenbergs pa kreiso pusi izlauzās uz vārtiem, bet viņa metienu atvairīja Jorens van Potelberge. Turpinājumā izcilas vārtu gūšanas iespējas bija gan Robertam Bukartam, gan Oskaram Batņam, taču ripa lidoja garām vārtiem. Šveiciešiem pirmā iespēja gūt vārtus bija perioda beigās, bet izcili nospēlēja Artūrs Šilovs. Nesekmīgi Šilova cietoksni centās uzlauzt arī Šveices lielākā zvaigzne Kevins Fiala, bet palika tukšā. Perioda pēdējās divās minūtēs iniciatīva piederēja šveiciešiem, bet latvieši cīnājās kā lauvas. Pirmais periods noslēdzās ar bezvārtu neizšķirtu, abu komandu spēlētājiem rādot līdzvērtīgu sniegumu.

Otrā trešdaļa sākās ar Ralfa Freiberga gūtajiem vārtiem, izvirzot vadībā Latvijas komandu. Šveicieši pieprasīja trenera izaicinājumu, uzskatot, ka Rihards Bukarts atradās vārtsarga laukumā. Pēc video atkārtojuma noskatīšanās vārtus ieskaitīja. Tā kā paņemtais izaicinājums nebija veiksmīgs, latvieši ieguva iespēju spēlēt skaitliskā vairākumā. Janiss Mozers par spēles laika vilcināšanu nopelnīja komandai vēl vienu divu minūšu noraidījumu, dodot latviešiem iespēju 39 sekundes spēlēt pieciem pret trim. Šo iespēju mājinieki neizmantoja. Turpinājumā abu izlašu hokejisti apmainījās ar vārtu guvumiem. Vispirms Fiala izlīdzināja rezultātu, bet Rodrigo Ābols pēc Rūdolfa Balcera piespēles izvirzīja Latviju vadībā, gūstot savus piektos vārtus turnīrā, atkārtojot Latvijas izlases rekordu – pieci vārti vienā pasaules čempionātā (Oļegs Znaroks 1998, Aigars Cipruss – 1999, Sergejs Žoltoks 2001, Lauris Dārziņš 2013, Kaspars Daugaviņš 2015). Otrās trešdaļas vidū šveicieši nopelnīja divus noraidījumus pēc kārtas. Vispirms Fialu sodīja par rupju spēli – iebrauca ar cimdu sejā Kārlim Čukstem, pēc tam Romēnu Lefelu par pretinieka ķeksēšanu ar nūju. Latvieši nevienu skaitlisko vairākumu nerealizēja. Perioda beigās komandas kapteinis Daugaviņš devās uz noraidīto soliņu par spēli ar augstu paceltu nūju, trāpot Jonasam Zīgentāleram pa muti.

Trešo trešdaļu šveicieši sāka skaitliskajā vairākumā, to nepārvēršot vārtu guvumā. Vienā no izspēlēm šveiciešu mestā ripa trāpīja Kristapam Robertam Zīlem pa seju. Bija nepieciešama komandas ārsta palīdzība. Šveice turpināja izdarīt spiedienu uz Latvijas izlases vārtiem. Divas minūtes par Gaetana Hāsa klupināšanu saņēma Jānis Jaks. Latvieši izturēja mazākumu, bet šveicieši uzreiz izlīdzināja rezultātu, ripai iekrītot vārtos ar rikošeta palīdzību. Vārtu guvumu ieskaitīja Marko Mirandam. Turpinājumā spēle kļuva aizvien saspringtāka, abu izlašu hokejistiem apmainoties ar vārtu guvumiem. Nepilnas septiņas minūtes pirms spēles beigām Andress Ambīls guva trešos vārtus, izvirzot vadībā Šveici, bet brīdi vēlāk Daugaviņš rezultātu izlīdzināja. Perioda beigās abu komandu spēlētāji saņēma abpusējo noraidījumu par rupju spēli. Pamatlaiks noslēdzās 3:3.

Uzvarētāja noskaidrošanai vajadzēja papildlaiku. Vispirms Šilovs glāba komandu no vārtu zaudējuma. Pēc tam pretuzbrukumā devās Oskars Batņa, kuru apturēja tikai ar noteikumu pārkāpumu. Divas soda minūtes nopelnīja Taners Ričards. Spēlējot vairākumā, izšķirošos vārtus guva Balcers, latviešiem svinot uzvaru 4:3. Latvija šajā čempionātā ir pirmā komanda, kas Šveicei ne tikai atņēma punktu, bet arī to pārspēja, sabojājot šveiciešu statistiku – sešas uzvarētas apakšgrupas spēles pamatlaikā.

Par labāko spēles spēlētāju Šveices izlasē atzina Fialu, Latvijas – Ābolu.

B apakšgrupā pirmajā vietā ierindojās Šveice, izcīnot 19 punktus, otrajā  - Kanāda - 15 punkti, trešajā – Latvija -13 punkti, ceturtajā  - Čehija – 13 punkti.

Ceturtdaļfinālā 25. maijā Latvija spēkosies ar Zviedriju.