Informácie o súťaži

Formát súťaže

V základnej časti je 16 tímov rozdelených do dvoch skupín.

Z oboch skupín postupujú do štvrťfinále štyri tímy s najvyšším počtom bodov. Štvrťfinále sa bude hrať podľa krížového pravidla. Tímy, ktoré sa v základnej časti umiestnili na prvom mieste, budú vo štvrťfinále hrať so štvrtými tímami z druhej skupiny a tímy, ktoré sa v základnej časti umiestnili na druhom mieste, budú hrať s tretími tímami z druhej skupiny. 1A-4B, 2A-3B, 1B-4A, 2B-3A. Ak tím slovenskej reprezentácie postúpi do štvrťfinále, bude hrať zápas o 20:15 v Bratislave. Miesto a čas zápasov štvrťfinále budú určené po ukončení základnej časti.

Najlepšie umiestnený tím v semifinále - kritériá: 1) umiestnenie v skupine, 2) body v základnej časti, 3) gólový rozdiel v základnej časti, 4) počet strelených gólov v základnej časti, 5) umiestnenie v rebríčku na začiatku turnaje - bude hrať proti najnižšie umiestnenému semifinalistovi. Tím umiestnený na druhom mieste bude hrať s tímom umiestneným na treťom mieste.

Domáci tím, ak sa kvalifikuje, v inom prípade podľa vyššie spomenutých kritérií najlepšie umiestnený semifinalista, bude hrať zápas o 15:15 v Bratislave.

Víťazné tímy semifinálovej časti postupujú do boja o zlatú medailu. Tímy, ktoré semifinálové zápasy prehrajú, budú hrať o bronzovú medailu.

Systém zostupu

Dva tímy s najnižším počtom bodov zostúpia do 2020 IIHF majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji I. divízie, skupina A.

Na 2020 IIHF majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji bude štartovať 16 tímov vrátane národného tímu organizačnej asociácie, preto Švajčiarsko nemôže byť zostupujúcim tímom. Ak sa Švajčiarsko umiestni na poslednej priečke vo svojej skupine a teda bude jedným z dvoch tímov s najnižším počtom bodov, namiesto neho zostúpi tím, ktorý sa umiestni na 14. mieste.

Dva najlepšie tímy z 2019 IIHF majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji I. divízie, skupiny A, postúpia na 2020 IIHF majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji.

Bodovanie

Body v jednotlivých zápasoch budú udeľované nasledovne:

• 3 body získa tím, ktorý zvíťazí v riadnom hracom čase
  • 1 bod získajú oba tímy na konci riadneho hracieho času, ak zápas v riadnom hracom čase skončí remízou
  • Ďalší bod získa ten tím, ktorý zvíťazí v päťminútovom predĺžení alebo po samostatných nájazdoch, ak po skončení predĺženia bude výsledok stretnutia stále nerozhodný
  • 0 bodov získa tím, ktorý prehrá v riadnom hracom čase

Pravidlá predĺženia

Ak je na konci riadneho hracieho času stav zápasu nerozhodný, po trojminútovej prestávke bude nasledovať päťminútové predĺženie. Tímy si počas predĺženia nebudú meniť strany. Zápas skončí, keď uplynie päť minút od začiatku predĺženia, alebo keď jeden z tímov dá gól; tím, ktorý dal gól, sa stane víťazom zápasu. Ak v predĺžení nepadne gól, budú nasledovať samostatné nájazdy. Všetky predĺženia akéhokoľvek zápasu základnej časti alebo časti súťaže so systémom každý s každým sa majú odohrať v počte hráčov traja (3) korčuliari a jeden (1) brankár v každom tíme.

Pravidlá predĺženia v zápasoch play-off:

• V prípade remízy na konci riadneho hracieho času v play-off zápasoch, štvrťfinále, semifinále a v zápase o bronz, bude po trojminútovej prestávke nasledovať 10 minútové predĺženie so systémom rýchla smrť.
  • Tímy si nebudú meniť strany.
  • V predĺžení budú hrať oba tímy v počte hráčov traja (3) korčuliari a a jeden (1) brankár.Tím, ktorý v predĺžení strelí gól, sa stáva víťazom zápasu.
  • Tím, ktorý v predĺžení ako prvý strelí gól, sa stáva víťazom.
  • V zápase o zlatú medailu sa budú hrať 20-minútové predĺženia so systémom rýchlej smrti, až kým jeden z tímov nestrelí víťazný gól. Pred predĺžením sa bude konať  15-minútová prestávka, počas ktorej prebehne úprava ľadovej plochy.
  • Tímu si nebudú meniť strany.
  • V predĺžení budú hrať oba tímy v počte hráčov traja (3) korčuliari a a jeden (1) brankár.

Pravidlá samostatných nájazdov

Ak počas predĺženia so systémom rýchlej smrti nepadne gól, budú nasledovať samostatné nájazdy (PSS). Pravidlá sú nasledovné:

• Z každého tímu sa samostatných nájazdov zúčastní päť hráčov, kým nepadne rozhodujúci gól.
  • Ak je po piatich samostatných nájazdoch stav zápasu stále nerozhodný, samostatné nájazdy budú pokračovať rozstrelovými nájazdmi, stále po jednom hráčovi z každého tímu, pričom poradie bude opačné. Rozstrelových samostatných nájazdov sa môže zúčastniť buď nový alebo ten istý hráč tímu.
  • Každého rozstrelového samostatného nájazdu sa môže zúčastniť ten istý hráč tímu.
  • Do výsledku stretnutia sa započíta iba rozhodujúci gól dosiahnutý počas nájazdov.
  • Nájazdy sa uskutočnia na oboch stranách ľadovej plochy. Určená plocha bude upravená nasucho.
  • To, ktorý tím začne samostatné nájazdy, sa rozhodne hodením mince. Víťaz hodu mincou sa rozhodne, či jeho tím bude strieľať ako prvý alebo druhý.
  • Žiaden hráč, ktorý bol v čase ukončenia predĺženia vylúčený, sa nesmie zúčastniť samostatných nájazdov a počas nich musí zotrvať na trestnej lavici alebo v šatni.
  • Brankári ostanú v rovnakej bránke ako počas predĺženia. Brankári každého tímu sa môžu striedať po každom samostatnom nájazde.
  • Hráči oboch tímov sa budú striedavo zúčastňovať samostatných nájazdov, kým nepadne rozhodujúci gól.

Rozhodnutie o poradí v prípade rovnakého počtu bodov

V prípade rovnakého počtu bodov u dvoch tímov bude rozhodujúcim vzájomný zápas daných tímov. Víťaz tohto zápasu sa umiestni na vyššej priečke.

Vzhľadom na to, že trojbodový systém neumožňuje, aby sa zápas skončil remízou, v prípade, že tri a viac tímov dosiahnu v šampionátovom rebríčku rovnaký počet bodov, bude uplatnené nasledovné pravidlo.

Ak tri a viac tímov dosiahnu rovnaký počet bodov, bude aplikované nasledujúce pravidlo, ktoré vytvorí podskupinu daných tímov. Tento systém sa bude opakovať pokiaľ v zhode neostanú iba dva alebo žiaden tím. V prípade, že ostanú dva tímy s rovnakým počtom bodov, rozhodne ich vzájomný zápas, keďže sa žiaden zápas nemôže skončiť remízou. V prípade, že v zhode neostanú žiadne tímy, uplatňujú sa kritériá spomenuté v predošlom kroku.

Krok 1: Berúc v úvahu vzájomné zápasy tímov s rovnakým počtom bodov, vytvorí sa z týchto tímov podskupina, v ktorej sa každému pridelí počet bodov podľa priamych vzájomných zápasov.

Krok 2: Ak aj po predošlom kroku ostáva v bodovej remíze tri a viac tímov, rozhoduje lepší pomer gólov v priamych zápasoch tímov v podskupine.

Krok 3: Ak aj po predošlom kroku ostáva v bodovej remíze a v rovnakom pomere gólov tri a viac tímov, rozhoduje najvyšší počet strelených gólov tímov v podskupine v ich priamych zápasoch.

Krok 4: Ak aj po predošlom kroku ostáva v bodovej zhode, v rovnakom pomere gólov a v počte strelených gólov tri a viac tímov, rozhodne výsledok zápasu každého z tímov a najbližšieho lepšie umiestneného tímu mimo tejto podskupiny. V tomto prípade tím z podskupiny s najlepším výsledkom (1. body, 2. pomer gólov, 3. viac strelených gólov) proti najbližšiemu lepšie umiestneného tímu získa vedúcu pozíciu.

Krok 5: Ak aj po predošlom kroku nie je možné rozhodnúť o víťazovi podskupiny, rozhodne výsledok zápasu každého z tímov s najlepšie hodnoteným tímom mimo tejto podskupiny.

Krok 6: Ak aj po uplatnení predošlých piatich krokov tímy ostanú v remíze, rozhodnú športové kritériá a tímy budú ohodnotené podľa pozície, z ktorej vstúpili do majstrovstiev (lepšia pozícia v rebríčku).

Celkové poradie

Víťazi zápasov o zlatú a bronzovú medailu určia finálové poradie najlepších štyroch tímov. Tímy, ktoré nepostúpia zo základných skupín a tímy, ktoré prehrajú vo štvrťfinálových zápasoch, budú ohodnotené podľa ich umiestnenia v skupine, ktoré predchádzalo štvrťfinálovým zápasom.