Kanāda kļūst par pasaules čempioniem!
by Sportacentrs.com|06 JŪN. 2021
share
Ar Kanādas izlases triumfu Rīgā noslēdzies 2021. gada pasaules čempionāts hokejā. Finālspēlē kanādieši papildlaikā ar 3:2 pieveica Somijas izlasi, kļūstot par čempioniem pirmoreiz kopš 2016. gada un revanšējoties par piedzīvoto sakāvi pirms diviem gadiem.

Žerāra Galāna vadītās komandas sniegums čempionāta ievadā nebūt neliecināja, ka būtu gaidāms šāds iznākums. Grupu turnīrs sākts ar trim zaudējumiem pēc kārtas, tostarp arī pret Latvijas izlasi (0:2). Tomēr ar katru spēli kanādieši saspēlējās arvien pārliecinošāk un uzņēma apgriezienus, kas vainagojās grūti nākušā pasaules čempiontitulā. Iepriekš zelta medaļas Kanādas izlase kaklā kāra 2016. gadā, šogad triumfējot 27. reizi valstsvienības vēsturē. Kanādiešiem izdevās arī revanšēties Somijai par finālā piedzīvoto zaudējumu iepriekšējā čempionātā.

Par turnīra vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Kanādas uzbrucējs Endrjū Mandžiapane,savukārt simboliskajā izlasē tika iekļauti hokejisti no piecām dažādām izlasēm - Somijas (vārtsargs Jusi Olkinuora), Vācijas (aizsargi Morics Zaiders un Korbiniāns Holcers), ASV (uzbrucējs Konors Gārlends), Kanādas (uzbrucējs Endrjū Mandžiapane) un Lielbritānijas (uzbrucējs Līems Kērks).

Pirmajā trešdaļā, komandām spēlējot vienādos sastāvos, nedaudz lielāks pārsvars bija Kanādai, tomēr pie trim skaitliskajiem vairākumiem tika Somija. Nevienu no tiem neizdevās realizēt, taču līdz ar lielo spēles laiku vairākumā arī iespēju bija vairāk. Dārsija Kempera vārtus mača devītajā minūtē uzreiz pēc neizmantota vairākuma izdevās uzlauzt Mihaelam Ruohomā. Novosibirskas ''Sibir'' komandu aizvadītajā sezonā pārstāvējušais uzbrucējs saņēma piespēli vārtu priekšā, un arī kritienā spēja izdarīt precīzu metienu virs kājsarga (1:0).
Somija - Kanāda (Fināls) - IIHF Pasaules Čempionāts Hokejā 2021
06 JŪN. 2021
Vairākkārt pie abu komandu vārtiem izcēlās asumi, tai skaitā jāatzīmē arī Džastina Denforta desmit minūšu disciplinārsods pēc grūdiena apmalē. Pretiniekus provocēja Somijas izlases kapteinis Marko Antila, nokaitinot pretspēlētājus un atnesot komandai arī vienu vairākumu.

Otrās trešdaļas sākumā divus noraidījumus pēc kārtas nopelnīja Somija, un agresīvi sākusī Kanāda panāca izlīdzinājumu. Pēc vairākiem rikošetiem vārtu priekšā īstajā vietā un laikā atradās Maksīms Komtuā, iebakstot ripu tukšā vārtu stūrī (1:1). Zaudējot vārtus, lielāku spiedienu uz pretinieku vārtiem atkal izdarīja somi, un visu savu meistarību nācās rādīt Kemperam - Arizonas ''Coyotes'' vārtsargs glāba savu valstsvienību pēc Hannesa Bjorninena, Saku Manelainena un Petri Kontiolas metieniem no tuvas distances. Vēlāk gan kanādiešiem ātrajā pretuzbrukumā izdevās otro reizi ieraidīt ripu pretinieku vārtos, to paveicot komandas kapteinim Adamam Henrīkam. Somijas izlases treneri gan uzreiz pieprasīja video atkārtojuma pārskatīšanu, pēc kā tika secināts, ka fiksēta aizmugure - rezultāts saglabājās nemainīgs.

Kanādieši tika pie vēl vienas lieliskas izdevības trešās trešdaļas sākumā, kad ripu pie savu vārtu līnijas pazaudēja Olkinuora, tomēr par neuzmanību somu vārtsargs sodīts netika. Neiemet tu, iemetīs tev - senā sporta patiesība nostrādāja arī šajā mačā, jo brīdi vēlāk Peteri Lindboms ar plaukstas metienu virs Kempera kājsarga izvirzīja vadībā Somiju (2:1). Jukas Jalonena vadītā komanda pēc tam tika pie vairākuma, kas deva lielisku iespēju nostiprināt savu pārsvaru. Tas nepiepildījās, un nedaudz vēlāk ar izlīdzinošo vārtu guvumu, spēlējot piecatā pret četriem, atbildēja kanādieši. Nostrādāja divu Anaheimas ''Ducks'' komandas biedru saspēle - Komtuā saņēma ripu vārtu priekšā, asprātīgi sev starp kājām atstāja ripu Henrīkam, kurš to ieraidīja vārtos (2:2).

Pagarinājumā gana labi momenti bija abām komandām, tomēr veiksmīgāki izrādījās kanādieši. Pēc uzbrukuma zonā zaudēta iemetiena atgriešanos aizsardzībā nokavēja divi Somijas hokejisti, kas ļāva Kanādai aizskriet pretuzbrukumā divatā pret vienu aizsargu. Konors Brauns piespēlēja Nikam Polam, kurš guva čempiontitulu nesošos vārtus, izraujot uzvaru - 3:2.